A bújójárás Mohácson majdnem egy hetes rendezvény, ami február 4-én, Kisfarsang napján kezdődik és február 9-én ér véget. Bármelyik nap érdemes ide kilátogatni, mert minden nap találhatunk érdekes programot magunknak. Ildomos viszont elkerülni a vasárnapi látogatást, mert akkor érkezik a legtöbb turista. Javaslom inkább a pénteket vagy a szombatot a kiránduláshoz.
A program pontos leírása megtalálható a http://www.mohacsibusojaras.hu/ weboldalon. Ezen az oldalon találunk térképet a helyszínek megjelölésével és a pakolási lehetőségekkel. Ebben az évben már applikációval is megtámogatták a rendezvényt, ami letölthető a www.mohacsapp.hu oldalról.
Több tér érintése mellett tudjuk végigsétálni a fontosabb pontokon, mint pl. a Széchenyi tér, Sétáló utca, Duna part, Sokacrév, Szabadság utca.
Ami nyilvánvaló, az árak nem a magyar pénztárcához vannak méretezve. Forralt bort közvetlenül a rendezvény helyszínén 200-250 Ft/ dl áron vásárolhatunk meg, illetve 600 Ft-ért vehetünk agyagbögrét hozzá. Lepény, zöldséges csirkével 600 Ft/ 10 dkg, egy sajtos- tejfölös lángos 800 Ft, egy adag sült kolbász mustárral, kenyérrel 1800 Ft.
Az ajándéktárgyak is borsos árral rendelkeznek, egy hűtőmágnes 600- 1.200 Ft, egy busó baba 12.000 Ft, egy autentikus busó maszk 20-45.000 (!) Ft-ba került. Igaz, egyszer vesz ilyet az ember, mondjuk, azt se tudom, hova teszi… Volt pár kisgyerek, aki igencsak óckodott a felvonuló busóktól, bár a busók igyekeztek az ijesztő külső alatt a jó szándékú, kedves jellemet is megcsillantani.
Kamilla kisokos: A busók jellegzetes öltözete a rövid birkabunda, a mintás, gyapjúból kötött harisnya, bocskor, az övükre kötött marhakolomp, kereplő és az elmaradhatatlan, hagyományosan vérrel festett álarc, amit szintén birkabunda ölel körül.
Kamilla kisokos: Szép busónak nevezik a sokác népviseletbe öltözött, arcukat fátyollal eltakaró nőket és férfiakat. A nők arcán csipkéből készült vagy farkasfoggal szegélyezett maszkot láthatunk.
Hagyományosan a Kóló téren gyülekeznek a busók a Dunán csónakokkal átkelőkkel, innen indulnak együtt a főtérre. Az utolsó napon máglyát gyújtanak a Széchenyi téren, ahol a telet jelképező koporsót elégetik, majd körültáncolják (17:00 a program szerint).
Kamilla kisokos: A mohácsi busójárást az UNESCO 2009-ben az emberiség szellemi örökségének nyilvánította.
Kellemes kikapcsolódás az év egyik első fesztiválja. Pénzt vigyünk magunkkal.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.